29 Listopad 2015   imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
STRONA GŁÓWNA

Witaj na nowej stronie parafii pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Koninie.

Święty Bartłomiej pochodził z Kany Galilejskiej. W Ewangelii wg św.Jana, Bartłomiej występuje pod imieniem Natanael. Powołany do grona apostołów przez Chrystusa, pozostał Mu wierny aż do męczeńskiej śmierci. Według Euzebiusza z Cezarei i innych pisarzy chrześcijańskiej tradycji, św.Bartłomiej głosił Ewangelię w najbardziej barbarzyńskich krajach wschodu i dotarł aż do Indii, gdzie jeszcze w IIIw. następcy apostołów znaleźli ślady jego pracy apostolskiej. Wśród miejscowej ludności spotkali się ze znajomością Chrystusa. Ostatnim polem działania św.Bartłomieja była Mezopotamia. Tam poniósł męczeńską śmierć około 70r. Jedni utrzymują, że Apostoł został odarty ze skóry. Za tym opowiadaniem poszła ikonografia, przedstawiając moment tej katuszy. Inni są zdania, że został ukrzyżowany. Ciało Świętego pochowano z szacunkiem. Od 400r. jego relikwie przenoszono z miejsca na miejsce, chroniąc je przed Arabami, aż w 838r. dotarły do Benewentu we Włoszech. Zobacz więcej informacji

 

Wizyta J.E. Ksiądz Biskup Wiesław Alojzego Meringa
dodano dnia: 2015-11-22

Dnia 15 grudnia 2015 roku o godzinie 18.00 J.E. Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering dokona uroczystego poświęcenia witraża Matki Bożej na ścianie frontowej kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Koninie i części zabytkowej polichromii oraz tablicy upamiętniającej posługę duszpasterską bł. Ks. Edwarda Grzymały w naszym mieście.

ZAPRASZAMY

czytaj więcej

Wiktor - obłóczyny
dodano dnia: 2015-10-31

W sobotę 31 października nasz ministrant, a obecnie alumn Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku – Wiktor Ignaczak – przyjął, pobłogosławioną przez biskupa Stanisława Gębickiego, sutannę.

W tej niezwykłej uroczystości, tzw. Obłóczyn, uczestniczyło wielu kapłanów z naszym ks. Proboszczem na czele. Oczywiście obecni byli rodzice Wiktora, brat, babcia, wujek oraz pozostała rodzina i przyjaciele.

Po uroczystości w kościele św. Witalisa we Włocławku ubrany w strój duchowny Wiktor zaprosił swoich gości na uroczysty obiad, po czym odebrał życzenia i prezenty.

czytaj więcej

Msza Święta w intencji Służby Zdrowia
dodano dnia: 2015-10-16

16 października przypada święto św. Łukasza – patrona służby zdrowia. W związku z powyższym w poniedziałek, 19 października o godzinie 16-tej w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie odprawiona została koncelebrowana Msza święta w intencji pracowników konińskiej służby zdrowia. Eucharystii przewodniczył kapelan tutejszego szpitala, ks. Mariusz Antonkiewicz, a współcelebrował kapelan szpitala przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Karol Zając, który wygłosił okolicznościową homilię. We mszy św. uczestniczyli chorzy oraz pracownicy szpitala z dyrektorem Łukaszem Dolatą i wicedyrektorem Marią Karczewską. Na koniec ks. Mariusz podziękował wszystkim za udział w Eucharystii i zaprosił zebranych na kawę i ciasto.

czytaj więcej